Hračky ve 20. století

Hračky v 40. a 50. letech

Barbie

Panenka Barbie z roku 1965 s návrhářkou v pozadí

Barbie, celým jménem Barbara Millicent Roberts, je světově nejznámější a nejprodávanější panenka, poprvé představená na American International Toy Fair (největší veletrh hraček na Západě) 9. března 1959. Panenku vyrábí společnost Mattel, Inc..

Barbie je představitelkou značky panenek a doplňků Mattel, včetně dalších členů rodiny a sběratelských panenek. Barbie je již více než šest desetiletí důležitou součástí trhu s módními panenkami a stala se předmětem mnoha kontroverzí a soudních sporů, které se často týkaly parodií na panenku a její životní styl. Společnost Mattel prodala více než miliardu panenek Barbie, což z ní činí největší a nejziskovější řadu společnosti.

Od konce 80. let 20. století se značka rozšířila na dlouholetou multimediální franšízu, která zahrnuje videohry a GGI/počítačově animované filmy, z nichž poslední byl zahájen v roce 2001, stal se původně dostupným na formátech domácího videa a v letech 2002 až 2017 byl pravidelně vysílán na kabelovém kanálu Nickelodeon ve Spojených státech. Od roku 2017 se franšíza přesunula na streamovací služby.

Barbie a její nejlepší mužský přítel Ken jsou označováni za dvě nejoblíbenější panenky na světě. Od svého uvedení na trh Barbie změnila obchod s hračkami v zámožných komunitách po celém světě tím, že se stala prostředkem pro prodej souvisejícího zboží (doplňků, oblečení, přátel a příbuzných Barbie atd.). Don Richard Cox v roce 1977 v časopise Journal of Popular Culture poznamenal, že Barbie má významný vliv na společenské hodnoty tím, že zprostředkovává charakteristiky ženské nezávislosti a díky množství doplňků idealizovaný luxusní životní styl, který lze sdílet s bohatými přáteli.

Silly Putty (inteligentní plastelína)

Silly Putty je hračka na bázi silikonových polymerů, které mají neobvyklé fyzikální vlastnosti. Skáče, ale při prudkém úderu se rozbije a může také téct jako tekutina. Obsahuje viskoelastický tekutý silikon, což je typ nenewtonovské kapaliny, díky které se po dlouhou dobu chová jako viskózní kapalina, ale po krátkou dobu jako pružná pevná látka. Původně vznikl při výzkumu možných náhrad gumy pro použití ve Spojených státech za druhé světové války.

Zásluhy za vynález Silly Putty jsou sporné a různě se připisují Earlu Warrickovi z tehdy nově vzniklé společnosti Dow Corning, Harvey Chinovi a Jamesi Wrightovi, vynálezci skotského původu, který pracoval pro General Electric v New Havenu ve státě Connecticut. Warrick po celý svůj život trval na tom, že on a jeho kolega Rob Roy McGregor získali patent na Silly Putty dříve než Wright, ale historie Silly Putty společnosti Crayola uvádí, že Wright jej poprvé vynalezl v roce 1943. Oba výzkumníci nezávisle na sobě zjistili, že reakcí kyseliny borité se silikonovým olejem vzniká lepkavý, skákavý materiál s několika jedinečnými vlastnostmi. Netoxický tmel se při pádu odrážel, dokázal se roztáhnout dále než běžná guma, neplesnivěl a měl velmi vysokou teplotu tání. Látka však neměla všechny vlastnosti potřebné k tomu, aby nahradila gumu.

Inteligentní plastelína Silly Putty

Originální Silly Putty korálové barvy se skládá z 65 % dimethylsiloxanu (hydroxy-terminované polymery s kyselinou boritou), 17 % oxidu křemičitého (krystalický křemen), 9 % Thixatrolu ST (derivát ricinového oleje), 4 % polydimethylsiloxanu, 1 % dekamethylcyklopentasiloxanu, 1 % glycerinu a 1 % oxidu titaničitého.

Kromě úspěchu jako hračky se pro tmel našly i další možnosti využití. V domácnosti se dá použít k odstranění látek, jako jsou nečistoty, žmolky, chlupy domácích mazlíčků nebo inkoust z různých povrchů. Jedinečné vlastnosti tohoto materiálu našly uplatnění v lékařství a ve vědě. Ergoterapeuti jej používají k rehabilitační terapii poranění rukou. Řada dalších značek (například Power Putty a TheraPutty) mění vlastnosti materiálu a nabízí různé úrovně odolnosti. Materiál se také používá jako pomůcka pro snížení stresu a existuje v různých viskozitách podle preferencí uživatele.

Díky svým lepivým vlastnostem ji používali astronauti programu Apollo k upevnění svých nástrojů v beztíži. Hobby modeláři používají tmel jako maskovací prostředek při stříkání modelů. Stewardova observatoř používá Silly-Putty s podložkou na kolečka k broušení zrcadel astronomických dalekohledů.

Výzkumníci z Trinity College Dublin School of Physics (Centre for Research on Adaptive Nanostructures and Nanodevices (CRANN) a Advanced Materials and Bioengineering Research (AMBER) Research Centers) zjistili, že nanokompozitní směsi grafenu a Silly Putty se chovají jako citlivé tlakové senzory a dokáží měřit kroky pavouka, který se po nich plazí.

Zdroje

Wikipedia contributors. "Silly Putty." Wikipedia, The Free Encyclopedia. Wikipedia, The Free Encyclopedia, 1 Sep. 2022. Web. 1 Dec. 2022.

Wikipedia contributors. "Barbie." Wikipedia, The Free Encyclopedia. Wikipedia, The Free Encyclopedia, 19 Nov. 2022. Web. 1 Dec. 2022.