Hračky ve 20. století

Hračky v 20. a 30. letech

Merkur

Lokomotiva postavena ze stavebnice Merkur

Merkur je česká stavebnice, která se prodává již od poloviny dvacátých let 20. století. Lze z ní sestavit různé modely, silniční i kolejová vozidla, jeřáby a mnoho jiných konstrukcí.

Základem stavebnice jsou pásy a profily různých tvarů a délek z lakovaného ocelového plechu, se sítí předvrtaných otvorů s roztečí 1 cm. Tyto dílky se spojují šroubky a matičkami o velikosti M3,5. Stavebnice obsahuje i další součástky, různé hřídele, ozubená a neozubená kola. V některých sadách stavebnice je možné se setkat s kladkami, buldozerovými pásy (Merkur 201, 202) a dokonce i elektromotorky (Merkur M1). Umožňuje tak stavbu velmi realistických konstrukcí a různých strojů.

Kovové stavebnice následovaly obdobné stavebnice ze dřeva a kartonu z konce 19. století. Např. Lilienthal-Baukasten, ještě ze dřeva a kartonu, Gustava Lilienthala, bratra jednoho z prvních letců Otto Lilienthala. V roce 1888 nechal Otto Lilienthal stavebnici svého bratra patentovat. V roce 1892 přihlásil Julius Weiss z Hamburku patent na Brückenbaukasten (Stavebnici mostů), která už byla z kovu. Vyráběna byla sice od roku 1896 firmou Richter, Rudolstadt, ale jenom krátce, pro nezájem byla výroba po pouhém roce zastavena.Úspěch kovových stavebnic zahájila stavebnice patentovaná v roce 1901 Frankem Hornbym z Liverpoolu, zprvu pod názvem Mecanics made easy, o něco později pod názvem Meccano, spolu s Erector Set (USA) nejznámější obchodní značka pro kovové stavebnice. Firma Meccano Ltd stavebnici vyráběla v letech 1908 až 1980. V roce 1904 měla v Německu úspěch stavebnice firmy Walther Walther's Ingenieur Bauspiel (Waltherova inženýrská stavební hra), která zanikla v roce 1915. Na její úspěch navázala stavebnice Stabil, na trh uvedená v roce 1911. Stavebnici Erector Set patentoval Alfred Carlton Gilbert v USA v roce 1911, vyráběla ji jeho společnost A. C. Gilbert Company od roku 1913 až do bankrotu společnosti v roce 1967. Německá firma Märklin vyráběla původně v licenci firmy Meccano, od roku 1919 v jiných barvách až do roku 1999, kdy výrobu ukončila. V meziválečném údobí platila stavebnice Märklin v našich zemích za kvalitnější než levnější domácí Merkur. Dnes vyrábí stavebnice Meccano a Erector Set francouzská firma Meccano S.N., která od roku 2000 patří japonské Nikko, podobně jako čínské manufaktury a továrny na zakázku Nikko Group.

Lego

Lego (oficiálně stylizováno vždy LEGO) je řada stavebnicových produktů, vyráběných rodinnou společností The Lego Group sídlící v dánském Billundu. Vlajkovým produktem společnosti je původní série stavebnic obsahující tzv. Lego bricks, malé lego kostičky, které se dají libovolně skládat dohromady. Ty jsou ještě doplněny velkým množstvím dalších různobarevných dílů, minifigurkami (také nazývané minifigures) a spoustami dalšího, vzájemně kompatibilního materiálu. Z Lega lze postavit prakticky cokoliv – automobil, letoun, vlak, dům, hrad nebo zámek, sochu, vesmírné plavidlo a dokonce i funkčního robota. Lego se nezapřelo ani počítačovou hrou s názvem Lego Soccer Mania. Počítačový program LEGO Digital Designer od firmy LEGO pro Mac OS X nebo Windows umožňuje konstruovat objekty z lego kostiček ve 3D. Program Lego je mimořádně úspěšný - za půl století se vyrobilo kolem 600 miliard kostiček, v současnosti jich vzniká kolem 36 miliard ročně, to jest v průměru asi 1140 kostiček každou sekundu. Produkty jsou tak rozšířené, že název Lego se stal pojmem, kolem stavebnic vzniklo množství filmů a různých soutěží, velké stavby z Lega se vystavují ve veřejných budovách. Lisování se provádí v Billundu (Dánsko), Nyíregyháze (Maďarsko), Monterrey (Mexiko) a Ťia-singu (Čína). Dekorace a obaly jsou vyráběny v závodech v Dánsku, Maďarsku, Mexiku a v českém Kladně.

Lego

Firma vznikla v dílně truhláře Ole Kirk Christiansena, který roku 1932 z nedostatku jiné práce začal vyrábět dřevěné hračky. Název Lego byl o dva roky později (1934) vytvořen z dánské věty leg godt, což česky znamená „hraj si dobře“. Dřevěné hračky byly úspěšné a známé svou kvalitou. V roce 1947 však Ole Kirk Christiansen zakoupil i lis na výrobu plastů a začal experimentovat s novým materiálem. Spolu s lisem obdržel Christiansen také vzorky produktů, které je možné pomocí nové technologie vyrábět. Mezi nimi dorazily i stavebnicové kostky britské společnosti Kiddicraft, jejichž autorem byl dětský psycholog Hillary Fischer Page. První podobné kostky - označené jako Automatic binding bricks (tj. automaticky spojitelné kostky) začala továrna v Billundu vyrábět v roce 1949. V té době měla přibližně 50 zaměstnanců. Tyto kostky vyrobené z celuloidu připomínaly tradiční dřevěné kostky, přesto měly jedno zásadní vylepšení – držely pohromadě díky výstupkům. Takový výstupek se anglicky nazývá stud. Přesto tento typ stavebnice nezaznamenal úspěch – prodej byl slabý a prodejci zboží vraceli. Plastiková stavebnice prozatím nedokázala vytlačit tradiční dřevěné kostičky. V roce 1954 se stal výkonným ředitelem LEGO Group Christiansenův syn Godtfred. Pochopil možnosti stavebnic s velmi rozmanitými kostkami, ale standardními rozměry spojovacích výstupků. Při pohovorech se zámořskými zákazníky si rovněž uvědomil, jaké vlastností by měly mít moderní hračky. Na základě těchto vlastností pak navrhl nový koncept stavebnic Lego tak, aby se samostatně prodávané sady vzájemně doplňovaly. Tím vznikl ucelený a současně variabilní systém, který nabízel dětem téměř nekonečné možnosti hry. Ve své době unikátní koncept, umožňující neustálé rozšiřování herního světa rychle získával na oblibě a předurčil směřování celé firmy. Godtfred Christiansen také vylepšil technické řešení kostek tak, aby spoje pevně držely a nerozpadaly se. Tento systém si dal v roce 1958 patentovat. V té době také začala firma využívat nový, vhodnější typ plastu - akrylonitrilbutadienstyren (ABS), který se na rozdíl od původního acetátu celulózy nedeformoval. Roku 1969 začala firma vyrábět systém Duplo s dvojnásobným modulem kostek, určený pro menší děti, a roku 1979 začala své stavebnice doplňovat miniaturními stylizovanými figurkami, které se dají ke kostkám standardním způsobem připevnit.

Zdroje

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Lego [online]. c2022 [citováno 1. 12. 2022]. Dostupný z WWW: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Lego&oldid=21891503

Wikipedie: Otevřená encyklopedie: Merkur (stavebnice) [online]. c2022 [citováno 1. 12. 2022]. Dostupný z WWW: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Merkur_(stavebnice)&oldid=21339289